V jedné z minulých aktualit (15.6.2018: Rybářská stráž na Orlíku...) jsme informovali o tom, že rybářská stráž s oprávněním na Údolní nádrži Orlík nově dostala možnost používat k výkonu své funkce kromě technického vybavení i několik lodí ČRS, včetně nově zakoupeného člunu s 80 HP motorem. Pro členy RS, kteří nedisponují průkazem vůdce malého plavidla, bude toto školení i zkoušky v následujících měsících  zajištěno. Jedna z pravidelných koordinovaných kontrol proběhla i ve středu 25. července.

Trvala od dopoledních hodin do pozdní noci; na dostupných místech (zejména kempech a kotvištích hausbotů) probíhala kontrola ze břehu, obtížněji dostupná místa byla kontrolována z lodí. Velmi teplé počasí v kombinaci s kolísající hladinou vody rybám příliš nepřeje, úlovky rybářů byly spíše sporadické a rybářů bylo méně, než obvykle. Velmi pozitivním zjištěním bylo, že i v očích rybářů  se projevila zvýšená frekvence kontrol - mnoho z nich nás vítalo se slovy "Už zase..?"

Je nutné říct, že drtivá většina lovících rybářů opravdu všechny předpisy ukázkově dodržovala, a to i v kempech. Kromě několika excesů ("opuštěný" prut s našitou rybičkou, který byl zabaven, nebo patnáctiletý turista lovící na sedmidenní nečlenskou povolenku, které vypršela platnost před více než rokem...) byla většina přestupků z kategorie "méně závažných".

Pochvalu si rybáři zaslouží za dobrou informovanost o pravidlech - minimální délku 15 centimetrů u nástražní rybičky všichni kontrolovaní rybáři dodrželi a věděli o ní i ti, kteří se na lov dravců nezaměřovali.

Všem rybářům, kteří dodržují pravidla děkujeme a přejeme mnoho štěstí při lovu, a těm, kteří se z porušení rybářského řádu budou v následujících týdnech zpovídat před kárnou komisí své místní organizace přejeme, aby si z toho vzali poučení a příště pravidla dodržovali..

Petrův zdar!

Tomáš Kočica