Slovenský rybársky zväz (SRZ) pořádá dne 31. října v Žilině konferenci Lipeň, zaměřenou na problematiku lipana podhorního. Konference začne v 9:00 h v kongresovém sále Žilinského samosprávneho kraja, ul. Komenského 2622/48, Žilina.

19

Protože je vlakové spojení do Žiliny vynikající, slovenština pro nás nepředstavuje jazykovou bariéru a na konferenci bude šance potkat mnohé české i slovenské odborníky a praktiky a seznámit se s výsledky jejich práce, může být tato konference zajímavá i pro členy ČRS.

Program:

08.00 Prezentácia účastníkov konferencie
09.00 Otvorenie konferencie (Ľuboš Javor- tajomník SRZ)
09.10 O rode lipňov (Thymallus) (Karol Hensel)
09.25 Lipeň tymiánový ako druh európskeho významu (Juraj Hajdu)
09.40 Kde ešte máme a kde už nemáme lipňa na Slovensku - prehľad súčasného rozšírenia lipňa na Slovensku (Vladimír Kováč)
10.00 Prestávka
10.15 Lipeň tymiánový v rybárskych revíroch SRZ – situačná správa (Richard Štencl)
10.35 Současnost lipana podhorního v ČR (Pavel Vrána)
10.55 Súčasný stav a vývoj populácie lipňa tymiánového (Thymallus thymallus) v Bavorsku (Alexander Harsányi)
11.15 Prestávka s občerstvením
11.30 História chovu lipňa na Slovensku (Branislav Košťan st.)
11.50 Chov lipňa v podmienkach SRZ - stredisko Svit (Pavol Hurčala)
12.05 Vybrané aspekty príčin súčasného stavu lipňa tymianového v tokoch SR (Martin Rybár)
12.20 Obhospodarovanie lipňa tymianového v revíroch MsO SRZ Ružomberok (Miroslav Zontág)
12.35 Diskusia k prvému príspevkovému bloku
13.00 - 14.00 Prestávka na obed
14.00 Management lipana podhorního na horním toku řeky Poprad – výsledky 2018 (Tomáš Randák , Jan Turek, Pavel Lepič)
14.20 Monitoring populací ryb ve vybraných profilech řeky Poprad (Jan Turek , Tomáš Randák, Pavel Lepič)
14.40 Genetická variabilita populací lipana podhorního a možné příčiny zkrácení skřelového víčka (Vojtěch Kašpar)
15.00 Prestávka s občerstvením
15.10 Podélný profil kontaminace řeky Poprad (Roman Grabic a kol.)
15.30 Lipan podhorní na řece Úpě (Ján Knap)
15.50 Rybí predátori (Jaroslav Šubjak)
16.10 Diskusia
16.30 Zhrnutie a závery konferencie
17.00 Ukončenie konferencie

Organizační pokyny:
Organizační náklady jsou hrazené organizátorem konference, kterým je Slovenský rybársky zväz - Rada Žilina.

V případě Vašeho zájmu o účast na konferenci je potřeba vyplnit přihlášku v termínu do 23.10.2018 na adrese:

s uvedením kontaktního e-mailu a celého jména zájemce (zájemců). Všem prihlášeným zájemcům budou e-mailem zaslány další organizační pokyny.