Na Ministestvu zemědělství dnes proběhlo jednání vědeckých institucí (univerzity, výzkumné ústavy), které pracují v oblasti rybářství. Zúčastnili se ho zástupci Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské Univerzity, Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. M., České zemědělské univerzity v Praze, Biologického centra Akademie věd, Oddělení rybářství a hydrobiologie Mendelovy univerzity, Střední rybářské školy ve Vodňanech, Rybářského sdružení ČR, Ministerstva zemědělství a Ústavu zemědělské ekonomiky a informací.

Nechyběli samozřejmě ani zástupci ČRS. Cílem bylo stanovit priority rybářského výzkumu, na který budou moci naši výzkumníci v následujícím období čerpat finanční prostředky z EU v hodnotě desítek miliónů Kč. Potěšilo nás, že se řada výzkumných institucí chce do budoucna zaměřit na výzkum migrujících druhů ryb, např. na úhoře.

Úhoř říční je první rybou v EU, kterou chrání zvláštní Nařízení Rady ES č. 1100/2007

ČRS navrhl řadu témat, z nichž můžeme jmenovat například:

• využití umělých trdlišť pro litofilní a fytofilní druhy
  • (pro zlepšování výtěru ryb v rybářských revírech)
  • interakce pstruha duhového (Pd) a  sivena (Si) s obsádkou pstruha obecného (Po) a lipana (Li)
  • poproudová migrace Pd a Si
  • optimální poměr vysazování Pd a Si k Po pro zajištění udržitelného stavu obsádky revíru
  • vhodný věk/velikost vysazovaných Pd a Si
  • vhodný věk/velikost vysazovaných Po a Li
  • genetická analýza populace pstruha obecného a lipana podhorního v ČR
  • Kolowrat - aktuální genetické znečištění populace Po v ČR
  • vliv semikaplanových přímoproudých turbín (turbínová mortalita, poškození)