Od 18. do 20. ledna proběhlo v Žilině historicky první setkání odborů mládeže a vedoucích rybářských kroužků Českého rybářského svazu a Slovenského rybárského zväzu (SRZ). Spolupráce v oblasti dětí a mládeže je pro budoucnost obou svazů velmi důležitá a věříme, že toto setkání nebylo poslední.

Zástupci ČRS si připravili prezentace na následující témata:

• Systém fungování odboru mládeže a kroužků v ČRS a jejich propojenost (J.Marek, P. Hnízdilová)
  • Letní tábory  (Z. Paul, D. Stauch ve spolupráci s Jos. Marešem)
  • Vzdělávání vedoucích a dětí + přístup k dětem v různém věku (R. Krpeš)
  • Vzdělávací pomůcky + pracovní sešit (B. Bartoš + L. Bartošová)
  • Získávání dotací, jak to funguje v ČRS (P. Hnízdilová, B. Bartoš)
  • Zapojení neorganizovaných dětí do akcí ČRS + příprava dětí na Zlatou udici (Z. Paul)
  • Mezinárodní činnost -  Setkání mládeže EAF , Mezinárodní Zlatá Udice a další příhraniční spolupráce (J.Marek, R. Krpeš)

Následovaly prezentace našich slovenských kolegů:

• Kvalifikácia pre európske majstrovstvá juniorov v love kapra (European carp championship for juniors) na Slovensku (Slavomír Drozd).
  • Elektronická učebnica pre detské rybárske krúžky (Ing. Slavomír Oreško).
  • Kde je vôľa tam je cesta (životný príbeh o vybudovaní detského rybárskeho krúžku bez akejkoľvek podpory) (Zdenko Matušiak).
  • Rybolovná technika v detských rybárskych krúžkoch (Ing. Daniel Poničan, Jiří Marek).
  • Zlatý blyskáč sa neustále vyvíja (Mgr. Dušan Jaššo, Ing. Martin Roth).
  • Praktické činnosti v detských rybárskych krúžkoch (inštruktážne video výroby rotačiek) (Mgr. Dušan Jaššo)

Velmi pozitivní zprávou je také to, že v letošním roce bude poprvé navázána spolupráce mezi soutěží Zlatá udice a slovenskou obdobou Zlatý blyskáč. Vznikne tak mezinárodní finále, kterého se zúčastní dva nejúspěšnější týmy z každé země. Bude se konat 23. – 25. 8. 2019 v areálu Střední rybářské školy ve Vodňanech.

Po národním finálové kole Zlaté udice bude od letošního roku následovat i finále mezinárodní

Z webu SRZ:

Po rozdelení Československa došlo v Slovenskom rybárskom zväze k štrukturálnym zmenám – zrušením krajských výborov, ktorých súčasťou bola aj funkcia pracovníka povereného prácou s deťmi a mládežou. Prerušil sa tak systém celozväzovej inštitucionálnej podpory v tejto oblasti. Ani sekretariát zväzu po týchto zmenách už nemal zamestnanca, ktorý by zabezpečoval rozvoj krúžkovej činnosti. Počas tohto obdobia sa podporovali športové aktivity detí a mládeže prostredníctvom odboru športovej činnosti a vzniklo niekoľko metodík ako pracovať s deťmi v detských rybárskych krúžkoch. Ucelená koncepcia a fungujúca organizačná štruktúra takejto činnosti však nebola dostatočná a mala za následok súčasný nepriaznivý stav. V Slovenskom rybárskom zväze máme iba 77 registrovaných vedúcich detských rybárskych krúžkov v približne 120-tisícovej členskej základni. Český rybársky zväz má približne dvojnásobný počet členov a okolo 800 registrovaných vedúcich krúžkov. U našich susedov práca s deťmi a mládežou po rozdelení republiky pokračovala a výsledky odboru mládeže sú v súčasnosti pre slovenských vedúcich krúžkov významným zdrojom informácii.

Mgr. Dušan Jaššo, Referent pre prácu s deťmi a mládežou, Sekretariát SRZ Rada Žilina

Tomáš Kočica