O víkendu proběhlo ve Světlé nad Sázavou Národní kolo Zlaté udice, na které se sjelo 8 nejlepších družstev z celé republiky. Soutěží se ve 3 disciplínách - rybářských znalostech (RZ), rybolovné technice (RT) a lovu ryb udicí (LRU).

Každý územní svaz (a MRS) zastupovalo jedno družstvo závodníků. Na NK ZU se nominují z každého kraje 4 nejlepší žáci, 1 žákyně a 1 dorostenec.

V pátek odpoledne, po slavnostním zahájení na zámku ve Světlé nad Sázavou, začala první část soutěže zaměřená na teoretické rybářské znalosti. Závodníci musí co nejlépe zodpovědět testové otázky z oblasti biologie a legislativy, dále poznávají 20 druhů ryb, 15 druhů rostlin a 15 druhů živočichů. Nejlepším družstvem této části bylo družstvo Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko.

poznávačka 2019 new

V sobotu probíhaly dva dvouhodinové navazující závody v lovu ryb na řece Sázavě. Pořadatelé připravili opravdu krásný úsek u Ledče nad Sázavou. V tomto úseku se nalovilo velké množství ryb. V lovu ryb dominovali závodníci Západočeského územního svazu.

RT  Ceny pro vítěze

V neděli pokračovalo klání v soutěži rybolovné techniky. Závodníci se utkali v pěti disciplínách, a to dvou dálkových a třech na přesnost. Vítězem této disciplíny se stalo družstvo MRS Brno, které mělo ve svých řadách i několik adeptů na juniorskou reprezentaci.

Celkové výsledky po součtu  znalostí, lovu ryb udicí a rybolovné techniky dopadly následovně:

Soutěž družstev
 1. místo  Moravskoslezský územní svaz
 2. místo  Západočeský územní svaz
 3. místo  MRS Brno
   Soutěž jednotlivců žákyně
 1. místo  Kepáková Natálie  Moravskoslezský územní svaz
 2. místo  Koblihová Kristýna  MRS Brno
 3. místo  Tvrdá Nikola  Územní svaz města Prahy
Soutěž jednotlivců žáci
1. místo Schleiss Stanislav Západočeský územní svaz
2. místo Bombera Jan MRS Brno
3. místo Dresler Dominik Moravskoslezský územní svaz
Soutěž jednotlivců juniorů
1. místo Tichý Štefan Moravskoslezský územní svaz
2. místo Vejs David Východočeský územní svaz
3. místo Zavadil Radek MRS Brno

Pro vítěze byly připraveny hodnotné ceny, zhotovené místní sklárnou přímo pro tuto soutěž.

Velké poděkování za uspořádání tohoto závodu patří především Danu Stauchovi a Bc. Josefu Marešovi, kteří odvedl výbornou organizační práci. Za nádherně zarybněný úsek Sázavy děkujeme MO Světlá nad Sázavou a MO Ledeč nad Sázavou. Národní kolo Zlaté udice se zúčastnili i čestní hosté, mimo jiné předseda ČRS PhDr. Karel Mach, předseda ÚSMP a místopředseda ČRS Ing. Karel Anders a jednatel ÚSMP Zdeněk Mužík.

IMG 20190623 152959

IMG 20190623 WA0068

IMG 20190623 WA0007

Velké poděkování a blahopřání patří i všem vedoucím dětí a hlavně dětem samotným, které se do finále probojovaly. Každý, kdo jen trochu rozumí rybařině, musí před těmito dětmi smeknout, protože zvládnout jednu sportovní disciplínu je umění, ale být dobrý ve všech třech disciplínách ZU je něco opravdu vyjímečného.

První dvě družstva se kvalifikovala do 1. ročníku mezinárodního finále Zlatá udice – Zlatý blyskáč, které se uskuteční v srpnu ve Vodňanech.

Odd. sportu a mládeže