Adventní období se pomalu blíží do finále, Vánoce klepou na dveře a přichází čas na nejrůznější tradice. Jednou z nich je i vypouštění zakoupených kaprů do volné přírody. S klidným svědomím určitě není možné toto doporučovat - pokud se ale i přesto rozhodnete kaprovi svobodu věnovat, je nutné dodržet několik základních pravidel.

Není pochyb o tom, že kapr na vánoční stůl prostě patří, i když se nejedná o středověkou tradici, jak občas zaznívá (kapr se na štědrovečerní jídelníček masově dostal až v 19. století). V posledních desetiletích ale v řadě rodin vznikla další tradice – darovat zakoupenému kaprovi svobodu. Jak to udělat správně tak, aby měla ryba šanci dočkat se jara?

V čem je vlastně problém?

Vypuštění zakoupeného kapra do volné přírody je často velmi diskutované, i mezi profesními rybáři najdeme různé názory. Na jednu stranu je pravda, že zakoupený kapr nikdy není v ideální kondici. Než se dostane z kádě do tašky, má za sebou nejméně měsíc v sádkách, kde nepřijímá potravu – cílem je snížit množství tuku v rybě a zlepšit tak její kulinářskou hodnotu. Jenže to v praxi znamená, že pak nemusí mít dostatek energetických zásob na přečkání zimního období, kdy kapr přijímá potravu jen velmi sporadicky. Rozhodně mu také nesvědčí pobyt ve vaně – v řadě rodin tato tradice vzniká tak, že původní plán (smažené podkovy) naruší nejmladší člen domácnosti, který se s kaprem během jeho pobytu ve vaně skamarádí natolik, že prostě tatínkovi nedovolí vzít do ruky paličku.

Jenže pobyt ve vaně jeho možnost na úspěšnou aklimatizaci ještě výrazně snížil – kombinace teplotního šoku (voda ve vaně má většinou pokojovou teplotu) ještě zvýší díky rychlejšímu metabolismu v teplé vodě jeho energetický deficit, přidejte stres (další energetický výdej, nenamlouvejme si, že vana je pro rybu ideální prostředí) a často chlorovaná voda (narušující jak žábry, tak sliz, který rybu chrání třeba před zaplísněním) nedává kaprovi příliš dobré vyhlídky.

Budeme přesto rybu pouštět, jak na to?

Pokud je vypouštění kapra do řeky nebo rybníku tradicí, bez které si Vánoce neumíte představit, je vhodné dodržet několik pravidel. V první řadě vyberte rybu v co nejlepší kondici – bez chybějících šupin a viditelných zranění, kontakt s ní omezte na minimum, a když už, tak vždy mokrou rukou. V zimním počasí není problém, aby kapr v igelitové tašce vydržel přibližně třicet minut bez vody, určitě ale není vhodné balit ho do savých materiálů – hadrů nebo ručníku, které by mohly narušit ochranný sliz. Pokuste se rybu ochránit od teplotních šoků, vyhřáté auto ji příliš nepomůže. K vypuštění vyberte klidné, hlubší místo – určitě není vhodný proudný úsek řeky, kde se bude kapr dále vysilovat. Také není vhodné kapra do vody „vyklopit“ – po vypuštění do vody ho držte v dlaních tak dlouho, dokud nezačne reagovat a sám neodplave.

Obrázek

Na závěr – tímto článkem se nesnažíme inspirovat desetitisíce rodin, aby nám hromadně pomáhali se zarybněním svěřených revírů. Vypuštění kapra do revíru má samozřejmě velkou hodnotu v tom, že ukážeme našim dětem, že ryba není jen jídlo, ale živý tvor, ke kterému se můžeme chovat s respektem. Což by nás mělo provázet nejen v období Vánočních svátků.

Petrův zdar!

Tomáš Kočica