Republiková rada ČRS se sešla 8. února na svém pravidelném zasedání. Na programu byly zejména následující body – informace o celkovém výsledku celosvazového rybolovu a jeho redistribuci za rok 2023, informace o počtu členů ČRS v roce 2023, prodej celosvazových a celorepublikových povolenek za rok 2023, kontroly Republikové dozorčí rady, projednání aktuálních oblastí k RIS.

V rámci kontroly usnesení pokračovala diskuze k problematice sjednocení pracovního ročního příspěvku (brigád). Jednotliví zástupci územních svazů sdělili svá stanoviska tak, jak je projednaly jejich výbory. Předseda ČRS Dr. Mach uvedl, že již od zahájení prací na informačním systému RIS upozorňoval, že bude nutné vyřešit problém hrozby migrace členů v souvislosti s rozdílnou výší brigád, a to do okamžiku, než budou mít do RIS přístup všichni členové ČRS. Opakovaně upozornil, že z jeho strany nebyl nikdy záměr prosadit úpravu pracovního ročního příspěvku a předložit ji k projednání Republikovému sněmu ČRS bez dohody všech územních svazů. Za vyřešením hrozby migrace členů z důvodu nejednotnosti pracovního ročního příspěvku je pětiletá diskuze. Po pěti letech není prozatím na sjednocení napříč ÚS shoda. Dr. Mach akceptuje rozdílné názory na řešení jednotného pracovního ročního příspěvku, a protože není v této problematice v současné době shoda, prozatím stahuje tento bod z jednání Republikové rady ČRS. Otázka stanovení jednotného pracovního ročního příspěvku zůstává stále otevřená.

Předseda ČRS Dr. Mach a jednatel ČRS Dr. Heimlich okomentovali podrobný písemný materiál redistribuce financí za prodej celosvazových povolenek za rok 2023. Celkový objem finančních prostředků, který se rozděluje na základě docházek a úlovků rybářů mezi jednotlivé územní svazy, je 155 863 427 Kč.

V uplynulém roce 2023 si členskou známku zaplatilo celkově 261 788 členů, což je oproti roku 2022 mírný meziroční pokles o 2 667 členů. Jako pozitivní lze jistě hodnotit pokračující nárůst členské základny v kategorii dětí a mládeže, kdy se projevuje dlouhodobá práce ČRS s mladými rybáři a propagace rekreačního rybolovu. Všem, kdo se v ČRS věnuje práci s dětmi a mládeží, patří veliké poděkování.

Z hlediska povolenek k lovu ryb, byl zaznamenán mírný pokles prodeje celosvazových a celorepublikových povolenek, a to jak pstruhových, tak i mimopstruhových. V roce 2023 bylo prodáno celkem 64 384 ks. povolenek.

Zaměstnanci Hospodářského oddělení společně s Oddělením sportu a mládeže Republikové rady ČRS představili plánované čerpání dotací z oblasti podpory sportovní činnosti, podpory rybářských kroužků a práce s mládeží, vzdělávání a propagačních aktivit. Další dotační podpora z programu DT 17. (Podpora mimoprodukčních funkcí rybářských revírů) předpokládá alokovanou částku pro rok 2024 ve výši 15 mil. Kč.

Předseda Republikové dozorčí rady Dr. Křenek seznámil členy Republikové rady ČRS s provedenými kontrolami za leden 2024. V uvedeném měsíci proběhla kontrola směrnic a interních pokynů, přičemž nebylo zjištěno závad a nedostatků.

Manažer RIS Bc. Kočica informoval o průběhu prací na informačním systému RIS. Vývoj mobilní aplikace pokračuje dle domluveného postupu, aktuálně je ve veřejně nepřístupné verzi možné začít mobilní aplikaci testovat. Protože rozsah aplikace je limitován nasazením funkcionalit RIS, je k testování aktuálně uvolněn rozsah funkcionalit pro členskou základnu, tzn. přístup do karty člena, zobrazení povolenek, rybářských lístků a osobních údajů a přístup na výpisy a seznamy revírů ČRS. Aplikace bude postupně rozšiřovat publikované funkcionality tak, jak se budou postupně uvolňovat jednotlivé moduly do produkce v RIS.

Republiková rada ČRS schválila spuštění uživatelského diskuzního fóra, s cílem zlepšení úrovně komunikace s funkcionáři MO a ÚS, kteří pracují v RIS. Fórum není anonymní, sdílí stejné přihlašovací údaje jako RIS, z důvodu zabezpečení je ale nutné mít pro diskuzní fórum oddělené heslo. Fórum RIS má za cíl přesunout veškerou komunikaci k RIS z veřejných portálů na svazový komunikační portál. Odkaz na fórum funkcionáři naleznou hned v úvodu po přihlášení do RIS.

Příští zasedání Republikové rady ČRS se bude konat 7. března 2024.

Přehled o podstatnějších aktivitách funkcionářů a pracovníků Rady ČRS konaných od minulého zasedání:

Účast

Místo jednání

Účel jednání

12. 1.

Ličko

Středisko ČRS Štědronín

Kontrola Střediska ČRS Štědronín

15. 1.

Hotel Stages

Seminář NSA

17. 1.