Vážení příznivci Petrova cechu,

s novou sezonou prosíme nezapomeňte prostudovat i nový Rybářský řád ČRS. V letošním roce došlo v rámci Rybářského řádu ČRS pouze k minimálním úpravám především s ohledem na změnu legislativy vztahující se k problematice rybářství.

Pro rok 2023 nejsou vydávány nové Rybářské řády a soupisy rybářských revírů a vodních ploch, a proto letos obdržíte k povolence k lovu ryb pouze dodatek pro rok 2023. V elektronické podobě jej naleznete zde. Nové Rybářské řády a soupisy revírů a vodních ploch nás čekají s povolenkami na rok 2024.

V dodatku pro rok 2023 k RŘ a soupisům MP a P revírů a vodních ploch pro držitele celosvazových a celorepublikových povolenek pro rok 2022 a 2023 naleznete také veškeré změny, které nastaly v rámci bližších podmínek výkonu rybářského práva jednotlivých územních svazů ČRS i konkrétních rybářských revírů a vodních ploch. Před započetím lovu na konkrétním revíru si tak prosím ověřte, zda nedošlo k úpravám pravidel v rámci navštíveného revíru.

Jak jsme již avizovali v minulém roce v článku o změnách legislativy od 1. 1. 2022, bylo nutné promítnout tzv. invazní novelu i do bližších podmínek výkonu rybářského práva ČRS (Rybářského řádu). Připomínáme tedy, že po přijetí shora uvedené novely se při lovu v rybářských revírech i v rybníkářství zakazuje vrátit po ulovení zpět do vody invazní nepůvodní druh na unijním seznamu a použít takový druh jako nástražní rybu.

Pseudorasbora Jurek

IMG 0136

střevlička východní (foto: Lukáš Jurek), slunečnice pestrá, sumeček černý (nahoře), sumeček americký (dole) (foto: Pavel Vrána)

V současné době najdeme na unijním seznamu 3 invazní nepůvodní druhy ryb, kterých se lov ryb v našich podmínkách přímo dotýká, a to střevličku východní, slunečnici pestrou a sumečka černého. V praxi to pak znamená, že tyto druhy ryb nesmí rybář vrátit zpět do revíru a musí si takovou rybu přivlastnit. Připomínáme, že stejně jako v případě ostatních druhů ryb, musí i přisvojený invazní nepůvodní druh rybář řádně zapsat do sumáře úlovků. Zároveň žádný z těchto druhů nesmí být při lovu ryb použit jako nástražní ryba. Oba uvedené zákazy jsou podle zákona o rybářství i přestupkem, za který lze podle tohoto zákona uložit fyzické osobě pokutu s horní sazbou 30 000 Kč.

Děkujeme všem rybářům, že nakládáte s těmito rybami ve smyslu platné legislativy a pomáháte tak eliminovat tyto invazní nepůvodní druhy, které narušují diverzitu a poškozují původní rybí společenstva našich vod. Stejně tak děkujeme za dodržování všech platných pravidel lovu ryb v našich rybářských revírech.

Přejeme Vám krásnou sezonu a hodně úlovků!

Za ČRS Lukáš Mareš