Rybáři dlouho očekávaný 16. červen se přiblížil a všichni již netrpělivě vyčkávají na zahájení lovu dravých druhů ryb. Věříme, že každý vyznavač lovu dravců je na sezónu pilně připraven, a tak nezbývá než připomenout základní pravidla jejich lovu na revírech Českého rybářského svazu.

Stejně jako rybáři připravují své vybavení, tak i Český rybářský svaz připravuje na sezónu lovu dravých druhů ryb svěřené revíry. Zarybňování dravci probíhalo již v letošním jarní období. V loňském roce jsme do rybářských revírů vysadili více než 258 000 ks bolena dravého, 9 900 000 ks candáta obecného, 1 162 000 ks okouna říčního, 898 000 ks sumce velkého a 15 910 000 ks štiky obecné, a to ve všech věkových kategoriích.

5251f09f 80f0 43db 99b5 85dfdb31baae

Kontrola pravidel rybolovu

Před zahájením lovu by si měl každý rybář zkontrolovat, zda nedošlo od loňské sezóny k úpravě pravidel rybolovu na revíru, na kterém se chystá lovit. Každý uživatel rybářského revíru má ze zákona o rybářství pravomoc upravit tzv. bližší podmínky výkonu rybářského práva (BPVRP). Mezi nejčastější BPVRP v souvislosti s lovem dravců patří například zavedení minimální délky nástražní rybičky, zvýšená minimální míra některých druhů ryb či omezení kusového množství ponechaných úlovků. Na některých revírech, mezi něž patří i revír Rady ČRS údolní nádrž Orlík, začínají od 16. 6. také platit výjimky z denní doby lovu povolené Ministerstvem zemědělství, na základě kterých je rybářům umožněn nonstop rybolov.

dc80bfa3 5cbe 4d14 9e42 4e8e656a23c3 new

Kontrola povinné výbavy

Předně musíme zkontrolovat doklady rybáře, přičemž k vodě můžeme vyrazit pouze s platnou povolenkou k lovu a rybářským lístkem. Povinná je i míra pro zjištění délky ryb a vyprošťovač háčků. Na většině revírů je součástí povinné výbavy také podběrák.

dravci 3

Šetrné zacházení s úlovkem

Pokud budete úspěšní a dočkáte se úlovku vytouženého dravce, čeká vás rozhodnutí, zda si rybu ponechat či jí dát svobodu. Pokud úlovek nedosahuje lovné míry nebo se rozhodnete úlovek vrátit vodě, dodržujte hlavní zásady, které rybě pomohou zmírnit následky nedobrovolné návštěvy břehu. O tom, jak s rybou na břehu správně manipulovat a jak fotografovat své úlovky, jsme již informovali v dřívějším článku.

Pozor na nástražní rybky

Pokud patříte mezi milovníky lovu na nástražní rybku, mějte na paměti, že není možné jako nástražní použít ryby lososovité (a lipana), úhoře ani ryby nedosahující minimální lovné míry. Od loňského roku platí také zákaz použití invazních nepůvodních druhů ryb jako nástražních rybek - v našich revírech se jedná o střevličku východní, slunečnici pestrou a sumečka černého. Zapomeňte také na nastražení zákonem chráněných druhů ryb, obojživelníků či raků. Pokud lovíte nástražní rybičky do čeřenu, pamatujte, že během lovu touto metodou se musíte rovněž prokázat platnými doklady a nesmíte mít zároveň nastražen žádný další prut.

MG 3095

Úspěšné zahájení lovu dravců 2023 plné nových zážitků na revírech Českého rybářského svazu přejí předseda Karel Mach a jednatel Roman Heimlich.

Za ČRS Lukáš Mareš