15. leden je pro rybáře důležitým milníkem, do kterého je povinen vrátit povolenku k lovu společně se správně vyplněným sumářem. Pokud si nejste jejím zpracováním jistí, nabízíme společně s odpověďmi na nejčastější dotazy také krátké instruktážní video.

Nejčastější dotazy

Komu a jak povolenku vracím?

Povolenku je nutné vrátit do 15ti dnů po skončení její platnosti tomu, kdo ji vystavil - tedy zpravidla své mateřské místní organizaci. Letošní rok je díky omezením, spojenými s epidemií koronaviru, trochu výjimečný - některé organizace omezily nebo zrušily své otevírací hodiny. V takovém případě vždy můžete zaslat řádně vyplněnou povolenku poštou, nebo ji vložit do schránky organizace. Informaci o postupu vracení povolenky nalezenete na stránkách nebo vývěsce Vaší místní organizace.  Poštovní adresy jednotlivých místních organizací naleznete zde.

Musím vyplňovat sumář i u revírů, na kterých jsem si neponechal žádnou rybu?

Ano, je to velmi důležité z pohledu počtu docházek. Do sumarizace vyplňujete všechny revíry, i ty, které jste navštívili a žádnou rybu jste si neponechali.

Co když jsem navštívil více revírů, než je řádků v sumáři úlovků?

V takovém případě prosíme o dopsání revírů na samostatný papír, který sešijte se sumářem povolenky a odevzdejte své MO.

Proč je nutné povolenky odevzdávat?

Na základě zpracování odevzdaných povolenek jsou následně poskytovány údaje státní správě o hospodaření na revírech, které Svazu stát svěřuje k užívání. Zároveň je přehled o docházkách a úlovcích na revíru velmi důležitou informací pro hospodáře revíru, který tím získává podrobný přehled o úrovni zarybnění i tlaku na daný revír; na základě těchto dat může následně hospodaření na revíru přizpůsobit.

Co se stane, pokud povolenku neodevzdám?

Povinnost odevzdání povolenky k lovu stanoví jak národní legislativa, tak Stanovy ČRS, které v případě neodevzdání řádně vyplněné povolenky k lovu ve stanoveném termínu znemožňují vydání povolenky na rok následující.

Postup při vyplnění sumáře úlovků nalezenete také v následujícím videu; případně doporučujeme také níže uvedený metodický pokyn.

Petrův zdar!

Tomáš Kočica

Pokud se vám video v prohlížeči nezobrazuje korektně, je možné ho pustit také zde.