Vzhledem k trvání nouzového stavu (a omezení, které jsou s ním spojené), si dovolujeme informovat o podmínkách a možnostech pořádání zkoušek pro získání prvního  rybářského lístku a také zkoušek pro ověření kvalifikace členů rybářské stráže.

Na základě potvrzení Ministerstva zdravotnictví ČR ze dne 1. 2. 2021 konstatujeme, že v souladu s příslušnou legislativou* mohou pobočné spolky ČRS (místní organizace a územní svazy)  organizovat ověřování kvalifikačních předpokladů pro vydání prvního rybářského lístku (zkouška na první rybářský lístek) a ověřování kvalifikačních předpokladů rybářské stráže.

Je ale nezbytně nutné dodržovat důsledně opatření, která minimalizují možnost přenosu nákazy koronaviru.

Z toho důvodu je nutné zajistit tyto klíčové body:

1. Zakazuje se v jeden čas přítomnost více než 10 osob a, je-li zkouška podle právního předpisu veřejná, dalších více než 3 osob z řad veřejnosti.
  2. Je nutné zajistit minimální rozestup mezi členy 2 metry (nejde-li o osoby ze společné domácnosti).
  3. Umístěte dezinfekční prostředky u často dotýkaných předmětů (především kliky, zábradlí) tak, aby byly členům k dispozici a mohly být využívány k pravidelné dezinfekci.
  4. Zajistěte informování členů o výše uvedených pravidlech, a to zejména prostřednictvím vašich webových stránek a informačních plakátů u vstupu a v provozovně.
  5. Zajistěte maximální možnou cirkulaci vzduchu s nasáváním venkovního vzduchu (větrání nebo klimatizace) bez recirkulace vzduchu v objektu.

V případě konání zkoušek prezenční formou důrazně doporučujeme:

1. Omezit množství osob na nezbytně nutný počet s ohledem na podmínky pro vykonání zkoušky.
  2. V průběhu zkoušky zajistit dodržování všech bezpečnostních opatření (doporučujeme v průběhu zkoušky používání respirátorů třídy FFP2 a KN95).

Ministerstvo zemědělství ČR na základě dotazu, položeného Českým rybářským svazem, zároveň konstatuje, že zkoušku na první rybářský lístek (jako legislativní podmínku jeho získání) je možné provést také prostřednictvím videokonferenčního hovoru on-line s následným zasláním potvzení o absolvování zkoušky prostřednictvím poštovních služeb.  Tento způsob však nelze uplatnit u zkoušek na rybářskou stráž. Zkouška na rybářskou stráž je dle prováděcí vyhláškou č. 197/2004 Sb. k zákonu č. 99/2004 Sb.,o rybářství přesně rozdělena na písemnou a ústní část a je tedy nutné minimálně písemnou část zkoušky konat prezenční formou za předpokladu, že budou dodržena výše zmíněná aktuální vládní opatření.

Děkujeme všem funkcionářům a členům za důsledné dodržování pravidel!

*  čl. I odst. 3 písm. c) bod v) aktuálního Usnesení vlády České republiky ze dne 28. ledna 2021 o krizových opatřeních č. 78