Vážení funkcionáři, vážení rybáři,

s ohledem na některé zkreslené informace, které se šíří v souvislosti s návrhem na jednotné MP a P povolenky ČRS k lovu ryb, považujeme za důležité v této záležitosti uvést aktuální a relevantní údaje.

Republiková rada ČRS se začala znovu zabývat návrhem na jednotnou MP a P povolenku ČRS na svém zasedání v květnu roku 2023, kde tuto myšlenku jako první vyslovil Radek Zahrádka zástupce Středočeského územního svazu v Republikové radě ČRS. Tato problematika již byla diskutována v minulosti a nyní jsme se k této myšlence znovu vrátili.

Předně zdůrazňujeme, že od počátku byl návrh na jednotnou povolenku k lovu ryb koncipován odděleně pro pstruhové a mimopstruhové revíry. To znamená, že Republiková rada ČRS v žádném z variantních modelů řešení nikdy neuvažovala o sloučení pstruhového a mimopstruhového rybolovu, jak je některými prezentováno.

IMG 5373

Primárním cílem tohoto návrhu je nejen sjednocení přístupu k rybolovu pro všechny členy ČRS, ale i výrazné snížení cen současných celosvazových povolenek a značné rozšíření možností rybolovu držitelům územních povolenek za relativně nízkého navýšení jejich ceny. Zároveň by došlo k významnému omezení počtu druhů povolenek, a tím i zjednodušení jejich distribuce, výroby, vyúčtování atd. Vše samozřejmě za současného zachování oddělení pstruhových a mimopstruhových povolenek.

Několikrát jsme rovněž zdůrazňovali, že se jedná o prvotní vizi, jakým způsobem by v budoucnu mohl ČRS přistupovat ke sjednocení povolenek a zjednodušení podmínek rybolovu pro rybáře. Na základě této vize budou dále modelovány možnosti kalkulace cen takových povolenek a rozdělení prostředků, a to pouze v případě podpory územních svazů na pokračování prací na tomto návrhu. Byl zpracován písemný prvotní návrh výpočtu jednotných MP a P povolenek, a to na hodnoty za rok 2022. V tuto chvíli neexistuje žádný návrh na redistribuci příjmů z takových povolenek.

Stav projednávání je k dnešnímu dni takový, že Republiková rada ČRS vzala tento návrh na vědomí a uložila hospodářskému a ekonomickému oddělení sekretariátu Republikové rady ČRS pokračovat v přípravě možných řešení s tím, že se čeká na aktuální data za rok 2023, která budou k dispozici v nejbližších dnech.

Děkujeme všem členům ČRS, kteří se o problematiku zajímají a kteří nás o pohybu zkreslených informací ve veřejném prostoru informovali. Děkujeme, že Vám není dění v ČRS lhostejné.

V případě potřeby doplňujících informací či vysvětlení je sekretariát Republikové rady ČRS všem našim členům k dispozici na e-mailovém kontaktuTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Za ČRS Lukáš Mareš