Kdy si budou moci rybáři vyzkoušet nový informační systém RIS? Redakce časopisu Rybářství a ČRS připravili článek, který níže zveřejňujeme i na našem webu.

Aktuální informace, které jsou důležité pro rybáře při výdeji povolenek a prodeji členství na rok 2024 prostřednictvím RIS, zveřejnil nedávno Český rybářský svaz (ČRS) na svých stránkách. Zde především připomíná ČRS všem rybářům, aby si při návštěvě své místní organizace nezapomněli s sebou vzít členskou legitimaci a platný rybářský lístek.

Více k tomu pro iRybářství uvedl Lukáš Mareš, tiskový mluvčí ČRS: „V tuto chvíli mají do systému přístup v podstatě všechny MO, které postupně rozbíhají prodeje povolenek, což je pro nás – společně s aktualizací dat členské základny – v současné době prioritou,“ uvedl Lukáš Mareš.

„Postupně se tak RIS rozbíhá napříč všemi MO, které si nastavují své parametry, se systémem se detailně seznamují, naskladňují povolenky a postupně začínají první povolenky i prodávat. Nějaká stovka už jich systémem prošla,“ dodal mluvčí.

ris2

ris1

Snímek obrazovky 2023 12 13 080355

„Naši členové do systému dostanou přístup poté, co projdou svojí MO, která ověří, zda jsou údaje, které o členovi v evidenci vedou, správné. Tyto údaje budou poté použity k ověření a spárování uživatelského účtu k jeho členské kartě, což je nutnou podmínkou k tomu, aby se rybář mohl do systému přihlásit.

Vytvoření účtu do RIS ze strany rybáře bude probíhat tak, že do systému v prvním kroku rybář zadá své iniciály (jméno, příjmení, datum narození) a některé další údaje (například číslo vydané povolenky nebo rybářského lístku), a pokud tyto údaje budou odpovídat těm, které má uvedené v kartě člena, tak se po ověření skutečností vzájemně spárují a rybář si může nastavit jednoduché přístupové jméno a heslo, přes které se bude poté do systému přihlašovat,“ vysvětlil Lukáš Mareš.

„I proto je nutné mít jistotu, že jsou údaje vedené místní organizací správné – kromě toho, že jejich evidence je ze zákona nutná pro vydání povolenky, je to i podmínkou pro vytvoření účtu. Bohužel aktuálně řada organizací ve své evidenci členů nemá úplné datum narození, platnost rybářského lístku, adresu trvalého bydliště nebo (v případě členské povolenky) číslo členské legitimace. Nyní je tak nutné v první řadě tyto údaje ze strany místních organizací doplnit a teprve po zajištění úplných údajů se rybáři otevře možnost se do systému přihlásit.“

„Je potřeba také zdůraznit, že pro rybáře bude stěžejní především mobilní aplikace, na které se intenzivně pracuje. Se spuštěním počítáme v prvním čtvrtletí 2024. Mobilní aplikace je určená nejen pro rybářskou stráž pro kontroly v terénu, ale také pro nejširší členskou základnu, která si v ní bude moci (kromě řady dalších funkcionalit) například hledat revíry, zobrazovat konkrétní bližší podmínky, které na nich platí výrazně pohodlnější formou, než je tomu doposud, zaznamenávat průběh lovu a dělat si k němu poznámky nebo například komunikovat napřímo se svou místní organizací,“ dodal Lukáš Mareš.

Za časopis Rybářství Marek Kožušník, za ČRS Lukáš Mareš